ветеринар

18:07 18-09-2003 / Юлия, обратиться

Здравствуйте, моей собаке 13 лет, он практически оглох, но к этому мы уже привыкли, т. к. глохнул он постепенно. Проблема в другом. За время моего отпуска за 4 месяца он начал слепнуть, полностью мутными стали зрачки, видит очень плохо, даже ребенка сшибает. как можно помочь бедному псу?

Ответы

# 23:08 19-09-2003 Дубова А.В., обратиться
Здравствуйте. Я не специалист по глазам, но скорее всего это старческая катаракта, а значит улучшить зрение медикаментозно уже не получится. Собакам делают операции по пересадке хрусталика. Но насколько это может улучшить зрение, мне не известно. Проконсультируйтесь с ветеринарным офтальмологом.
# 06:59 29-09-2003 Александр…, обратиться
Я не ветеринар, но в последнее время для людей появились эффективные капли N- acetylcarnosine. Насколько мне известно, проверялись они и на собаках.
# 07:14 29-09-2003 Александр…, обратиться
В дополнение к предыдущему сообщению - цитата из интервью с создателем этого препарата.

Dr. Babizhayev: "The NAC anti- cataract eye drops have been carefully tested in animals. We have processed the treatment of age- related cataracts in canines and experimental models of cataract in rabbits. The most striking results have been obtained using a 1% NAC instillation in canines with age- related cataracts. We have determined the efficacy of cataract treatment, and we have revealed a new phenomenon of melting snow upon the instillation of NAC, for the chronic treatment of cataract within only 1- month [Ed. - see photos]. The cortical appearance of cataract reversal starts from the periphery and then the lens becomes more transparent. This is then accompanied by the improved visual behavior of the animal. Rigorous computerized image analysis have been supplied to support the evidence of the cataract treatment in rabbits [Ed. - see photos]. The striking results of reversing cataract and the prevention of the lens opacities are clear, and have been revealed in traumatic and liposome- induced types of modeling cataract. "