офтальмолог

09:30 18-08-2004 / Gayane, обратиться

Здравствуйте! Недели две тому назад впервые перешла на линзы - мягкие линзы фирмы Hydron. Глаза у меня большие. Врач сказала, что левая линза немного мала и чтобы увеличить ее посоветовала на ночь положить линзы в морозильную камеру холодильника. Но я воздержалась. Скажите пожалуйста не испортятся ли линзы от подобных экспериментов? Заранее благодарю.

Ответы

# 20:49 18-08-2004 Nara, обратиться
Gayane jan, ja dumaju ti pojmesh po armjanski, ja dam tebe poleznie soveti. Esli net` bydy pisat i na ruskom. Du "Grig" kontakt linzajum es gnel linzanerd? . Che, chen pchanum, dir erb uzenas, bajc ete poqr en` voch te petq e sarnaran dnes, ajl` apake amani mej pind pakac` gces eracrac jri mej u epes mi erku jam, lajnanum en ev el chen sexmum, inqs anum em, bjishkn e xorhurd tvel. Bajc miqani shabatic noric nexanum en ` eli piti epes. Sarnaran petq e dnel mek gisherov` erb lajn e achqerid u paxnum e bibid vrajic. Es shat em tanjvel linzaneri het u shat ban gitem naev sepakan porcov. Uzum es` harcer tur` patasxanem.
# 09:52 19-08-2004 Gayane, обратиться
Nar jan! Spasibo ogromnoe! Es iharke hayeren haskanum em, ev linzaners iroq "Grig kontaktic" em vercrel. Chishtn asac ajd bjishkin mi tesak chem vstahum u hima nujnisk chgitem te ardjoq poqr en te mec en linzaners. Diskomfort em zgum kreluc, karces fokusic ynknen, tartum em, vor kargavorven. Tvum e te sharjvum en achqis vra.
Isk sarnarani sarcekhciky dnelu masin erku masnaget khist bacasakan pataskhan en tvel. Mard chgiti um havata.
Mi harc el Nar jan, erevi ajd eracnelu yntacqum linzanery ira heghuki (ReNu) mej petq e linen HA?

Spasibo.
# 13:10 19-08-2004 Аноним, обратиться
Privet Gayane. Urax em, vor odtakar exa. Menq nujn bjshki masin enq xosum` Grigoryani. Ev qo patmutyun@ imin shat nman e. Inch vor sovorel em` linzaneri ogtagorcman masin` inqnurujn em sovorel. 1 tarva @ntacqum 3- 4 hat linza em gnel` bavakan tank, vorovhetev qoni nman loxum en achqis mej, kam nex en u brnum- mnum en. Erb boxoqum em` bjishkn asum e` biberd mec en, qo achqeric e, es skzbic @ndunum ei` vor im achqern en mexavor. Bajc heto skseci inqnurujn usumnasirel, imaca tarber texeric tarber baner, porceci. Mi xosqov, hima mi qich goh em, linzaner@ lav ban en, hech chem uzum hrajarvel. Im tesoxutyun@ shat vat e, aknoc dnelu hnar chka` - 12. Hima ganq qo harcin: asum em` inqs mi qani angam em drel sarnaran, epel` chen pchanum` havata. Bajc mi qani shabatic, guce aveli shut, piti krknes, noric irenc chapn en @ndunum. Qon@ voch te poqr e, ajl mec` ete sharjvum e` uremn mec e. Ete erku achqind el nujn hamarn e, porcir texer@ mi qani jamov poxel, guce lav nsti mjus achqid. Ha, qo linzaneri markan mi qich cacr e, inchqan es haskanum em, im@ Bosh & Lomb e, bajc da djvar te der xaxa. Epelis anpajman petq e srvaki mej lcnel ir hgexuk@, mi xorhurd evs` ReNu- n shat tank e ev irenq vacharelu hamar en da xorhurd talis, es erku amis ogtagorceci` heto mekic imaca vor sovorakan axajri mej e pahum` aptekic petq e harcnel "erakajin srskman hamar axajur 9% -oc". Miajn te 10 or@ mek angam petq e ximchistka anel, da es heto qez ksovorecnem. Araijm nax dir sarnaran` mek gisher ir hexukov, hrashq chi lini, bajc ahagin kogni. Erkar em grum, bajc shat ban ka qez aselu.
# 13:11 19-08-2004 Nara, обратиться
Privet Gayane. Urax em, vor odtakar exa. Menq nujn bjshki masin enq xosum` Grigoryani. Ev qo patmutyun@ imin shat nman e. Inch vor sovorel em` linzaneri ogtagorcman masin` inqnurujn em sovorel. 1 tarva @ntacqum 3- 4 hat linza em gnel` bavakan tank, vorovhetev qoni nman loxum en achqis mej, kam nex en u brnum- mnum en. Erb boxoqum em` bjishkn asum e` biberd mec en, qo achqeric e, es skzbic @ndunum ei` vor im achqern en mexavor. Bajc heto skseci inqnurujn usumnasirel, imaca tarber texeric tarber baner, porceci. Mi xosqov, hima mi qich goh em, linzaner@ lav ban en, hech chem uzum hrajarvel. Im tesoxutyun@ shat vat e, aknoc dnelu hnar chka` - 12. Hima ganq qo harcin: asum em` inqs mi qani angam em drel sarnaran, epel` chen pchanum` havata. Bajc mi qani shabatic, guce aveli shut, piti krknes, noric irenc chapn en @ndunum. Qon@ voch te poqr e, ajl mec` ete sharjvum e` uremn mec e. Ete erku achqind el nujn hamarn e, porcir texer@ mi qani jamov poxel, guce lav nsti mjus achqid. Ha, qo linzaneri markan mi qich cacr e, inchqan es haskanum em, im@ Bosh & Lomb e, bajc da djvar te der xaxa. Epelis anpajman petq e srvaki mej lcnel ir hgexuk@, mi xorhurd evs` ReNu- n shat tank e ev irenq vacharelu hamar en da xorhurd talis, es erku amis ogtagorceci` heto mekic imaca vor sovorakan axajri mej e pahum` aptekic petq e harcnel "erakajin srskman hamar axajur 9% -oc". Miajn te 10 or@ mek angam petq e ximchistka anel, da es heto qez ksovorecnem. Araijm nax dir sarnaran` mek gisher ir hexukov, hrashq chi lini, bajc ahagin kogni. Erkar em grum, bajc shat ban ka qez aselu.
# 16:02 19-08-2004 Gayane, обратиться
Nar jan spasibo eshe raz! Doktor chto to ne udosujilas' otvetit' na moj vopros.
Im karchatesutjuny ajdqan shat chi - 2. 5 erkusn el. Bajc vor linzanery senc anhangstacnum en, vakhenum em shatana, es el compov em ashkhatum. Amen depqum vaghy kgnam et juliki mot stugman. Etqan pogh em tvel, erku linzajin 120$ , 10 iran konsul'taciaji hamar, 10- ov vras pudrennicajov kontejner vacharec - chinakan zibil, 20- ov el heghuky, u aranc amachelu mejic anvchar kcvac contejnery hanel er. Indz asec, vor shaaaaaaaaat vorakov linzaner en. Es shat lav tara arajin ory, erkrod ory naec - asec, vor dzakhy negh e, u asec, vor tegherov pokhem. Hima el senc vichak, hastat sharjvum en. Der voch mi ban chem ani togh bari liner chisht yntrer.
Nu poka. Spasibo eshe raz.
# 16:50 23-06-2014 svetlana, обратиться
barev dzes es ahvor hodacaver unem im mi qani bjishkner aselen vor inch mot poliadrita inchov karoxeq inch ogne inch xorurdner ktaq...?