онколог

14:30 05-08-2003 / Павел, обратиться

У моего отца рак легкого. Проходит курсы химиотерапии и облучения, однако врачи делают неутешительные прогнозы. Скажите, вы знаете что- нибудь про фунготерапию, в частности таким грибом как шиитаке. Много читал в интернете про его способность останавливать рост опухоли.

Ответы

# 16:49 05-08-2003 Берзой А.А., обратиться
К сожалению, прочитать о многих "чудодейственных" веществах можно и в интернете, и в бульварной прессе. .. Это не доказательство их эффективности.
# 17:09 05-08-2003 Павел, обратиться
Согласен. Однако вопрос в другом: проводятся/ проводились ли серьезные исследования воздействия данного гриба (в частности полисахарида лентинан) на раковые опухоли? Вам об этом что- нибудь известно и где об этом можно прочесть в серьезных источниках?
# 11:46 06-08-2003 Берзой А.А., обратиться
Сейчас большинство публикаций отслеживается и цитируется в Medline: http: // www. ncbi. nlm. nih. gov/ entrez/ query. fcgi
(удалите пробелы).
введите ключевые слова (на английском языке) и найдёте ссылки на статьи, если такие исследования действительно проводились. ..
# 12:08 06-08-2003 Берзой А.А., обратиться
Appl Microbiol Biotechnol. 2002 Nov; 60(3): 258- 74
Medicinal mushrooms as a source of antitumor and immunomodulating polysaccharides
. ..
Most of the clinical evidence for antitumor activity comes from the commercial polysaccharides lentinan, PSK (krestin), and schizophyllan, but polysaccharides of some other promising medicinal mushroom species also show good results. Their activity is especially beneficial in clinics when used in conjunction with chemotherapy. Mushroom polysaccharides prevent oncogenesis, show direct antitumor activity against various allogeneic and syngeneic tumors, and prevent tumor metastasis. Polysaccharides from mushrooms do not attack cancer cells directly, but produce their antitumor effects by activating different immune responses in the host. The antitumor action of polysaccharides requires an intact T- cell component; their activity is mediated through a thymus- dependent immune mechanism. Practical application is dependent not only on biological properties, but also on biotechnological availability. The present review analyzes the pecularities of polysaccharides derived from fruiting bodies and cultured mycelium (the two main methods of biotechnological production today) in selected examples of medicinal mushrooms.