хирург

23:58 20-10-2003 / Tamara Arustamy…, обратиться

DEAR DOCTOR IGOR VITALEVICH ELSHANSKIY, STARTING FROM APRIL 2003, I HAVE FITS. EVERY 10- 12 DAYS I HAVE SHARP JABBING UNRELENTING EPIGASTRIC AND SUBSTERNAL(BELOW THE BREASTBONE) PAIN, WHICH RADIATED IN MY BACK. USUALLY PAIN STARTS 2 HOURS AFTER MEALS. ALSO I HAVE VOMITING. WIERD RUMBLING, CONSTANT TUGGING DISCOMFORT IN MY STOMACH. BELCHING. SHORTNESS OF BREATH. THE FIT USUALLY LAST FOR 5- 6 HOURS. WHAT RELIEVES THE PAIN? VERY SELDOM IT IS VOMITING. SOMETIMES A LONG CAR RIDE ON ROUGH ROAD. SOMETIMES DRINKING OF 2- 3 GLASSES OF MINERAL WATER. BUT RIGHT NOW NOTHING HELPME. PAIN LASTS ALREADY FOR 4DAYS. MY PHYSISIAN PRESCRIBED ME OMEPRAZOLE 20 MG X 2 TIMES PER DAY AND REGLAN 5MG X4 TIMES PER DAY. BUT IT IS DOS NOT WORK. I VISITED EMERGENCY ROOM IN HOSPITAL THE ER DOCTOR SAID THAT I HAVE MY PAIN BECAUSE OF HISTORY OF GALLBLADER STONES. HERE THEY DRAGED ME WITH MORPHIN AND SEND ME HOME FOR PLANNED SURGERY ON GALLBLADER. BUT I THINK I WAS MISDIAGNOSED. IHAVE DIFFERENT KIND OF PAIN AND IT IS LOCATED NOT IN RIGHT ABDOMEN. FOR 20 YEARS I HAVE HIATAL HERNIA. DEAR DOCTOR CAN YOU TELL ME MAY THE PARAESOPHAGEAL HERNIA GIVE ME ALL PAIN? AND IF IT IS IT. HOW IT CAN BE DIAGNOSED EXEPT BARIUM X- RAY? (MY WEIGH IS 350 POUNDS(MORE THAN 150 KILOGRAMM)HERE IS NO X- RAY ECVIPMENT FOR THAT KIND OF HEAVY PATIENTS). CAN BE AN OPEN MRI EXAM BE HELPFUL FOR SITUATION LIKE MINE? PLEASE IF YOU CAN GIVE ME ADVISE I REALLY NEED IT NOW. DOCTOR YOU CAN ANSWER ME IN RUSSIAN. I AM RUSSIAN LIVING IN USA, SACRAMENTO. THANK YOU FOR LISTENING ME. SINCERELY TAMARA.

Ответы

# 00:38 21-10-2003 Someone, обратиться
Dear TAMARA ARUSTAMYAN,
As you probably understand, this board is RUSSIAN, which means you suppose to write in Russian. Sounds pretty obvious. Doctors, that answer your questions may not know English, therefore you shouldn't expect an answer. They have more important things to to rather that translating your message, don't you think? If you, for some funny reason, do not have Russian language in your computer (now it is as easy as a nothing! ), write in translit, if, of course, you know what that is.
Good luck!
# 08:23 21-10-2003 Tamara Arustamy…, обратиться
i think it is not so hard to write i cat answer you it is all. And i am not asking "someone" to teach me what to do. Grow up! Relax!
# 20:11 22-10-2003 Ельшанский Игорь Витальевич, обратиться
Что касается Ваших жалоб, то на их основании можно подозревать и гастрит, и язвенную болезнь, и хронический панкреатит, реже подобные явления встречаются при патологии желчных путей. К сожалению, виртуальный диагноз в данной ситуации невозможен, могу лишь отметить, что Вам не помешало бы сделать гастроскопию.