бесплодие

14:35 24-07-2003 / Alex, обратиться

could you please advice me on the following issue:
I got 90% semen head pathology, 55% movable straight, varicocele 1- 2 level and testosteron around 5. 3, prostate and everything else is in order. Doctors adviced to take a course for stimulating testossteron production- does it make sens do do it, will this improve my semens? ans second question: does it make sens to have an varicocele surgery in my case?
Thanks in advance

You can answer in russian as well, I can reed and your answer could be read by other people in my condition.

Ответы

# 11:09 25-07-2003 Каменецкий Борис Александрович, обратиться
Алекс! К сожалению однозначного мнения о лечении варикоцеле тем или иным методом я дать не могу. Что же касается репрдуктивной функции и варикоцеле, вы может почитать дискуссию по адресы (после копирования и вставки в командную строку уберите пробелы)http: // forums. rusmedserv. com/ showthread. php3? s= &threadid= 3714& highlight= %E2% E0% F0% E8% EA% EE% F6% E5% EB% E5