диетолог

10:11 19-10-2003 / Zoya, обратиться

Zdravstvuyte doktor. Ya stradayu silnimi zaporami, bez slabitelnix v tualet ne xozu vobshe. Slabityelnih boyus potomushto organizm nachinayet privikat'. Nedelyu nazad tetya posovetovala pit' kipyachonuyu vodu s razbavlenoy v ney 1 chaynoy lazhkoy myeda, po ee slovam organizm dolzhen bil rabotat' kak chasi. Perviye 2 dnya pomoglo. Potom opyat' eti uzhasniye zapori. Doktor, podskazhitye pozhaluysta mozhet kakiye- nibud' produkti nuzhno est konkretniye. Spasibo.

Ответы

# 15:42 19-10-2003 Аноним, обратиться
There are many diseases can cause the constipation you described. Cause of it should be investigated and colonoscopy or barium enema with rentgenogram taken is indicated. Laxatives as a group are very safe drugs and if they are not working you should more suspect progression of the disease. Please do not delay your treatment and diagnostics with honey or other remedy taken. It might be too late to treat you later. Good luck.